FQPF12N60C
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Overview
Part: FQP12N60C / FQPF12N60C — Fairchild Semiconductor
Type: N-Channel MOSFET
Description: N-Channel enhancement mode power field effect transistor with 600V Drain-Source Voltage, 12A continuous drain current, and 0.65 Ω on-resistance, featuring low gate charge and fast switching.
Operating Conditions:
  • Operating temperature: -55 to +150 °C
Absolute Maximum Ratings:
  • Max continuous current: 12 A (Drain Current, T C = 25 ° C)
  • Max junction/storage temperature: +150 °C
Key Specs:
  • Drain-Source Breakdown Voltage (BV DSS): 600 V (V GS = 0V, I D = 250 μ A)
  • Zero Gate Voltage Drain Current (I DSS): 1 μ A (V DS = 600V, V GS = 0V)
  • Gate Threshold Voltage (V GS(th)): 2.0 V min, 4.0 V max (V DS = V GS , I D = 250 μ A)
  • Static Drain-Source On-Resistance (R DS(on)): 0.65 Ω max (V GS = 10V, I D = 6A)
  • Total Gate Charge (Q g): 63 nC max (V DS = 400V, I D = 12A, V GS = 10V)
  • Input Capacitance (C iss): 2290 pF max (V DS = 25V, V GS = 0V, f = 1.0MHz)
  • Turn-On Delay Time (t d(on)): 70 ns max (V DD = 300V, I D = 12A, R G = 25 Ω)
  • Peak Diode Recovery dv/dt: 4.5 V/ns
Features:
  • 12A, 600V, R DS(on) = 0.65 Ω @V GS = 10 V
  • Low gate charge (typical 48 nC)
  • Low Crss (typical 21pF)
  • Fast switching
  • 100% avalanche tested
  • Improved dv/dt capability
  • RoHS compliant
Applications:
  • High efficient switched mode power supplies
  • Active power factor correction
  • Electronic lamp ballast based on half bridge topology
Package:
  • TO-220
  • TO-220F
Features
  • Low Crss ( typical 21pF)
  • Fast switching
  • 100% avalanche tested
  • Improved dv/dt capability
  • RoHS compliant
Electrical Characteristics
SymbolParameterConditionsMin TypMaxUnits
BV DSSDrain-Source Breakdown VoltageV GS = 0V, I D = 250 μ A, T J = 25 °C600 ----V
I DSSZero Gate Voltage Drain CurrentV DS = 600V, V GS = 0V V DS = 480V, T C = 125 ° C-- -- -- --1 10μ A μ A
I GSSFGate-Body Leakage Current, ForwardV GS = 30V, V DS = 0V-- --100nA
I GSSRGate-Body Leakage Current, ReverseV GS = -30V, V DS = 0V-- ---100nA
V GS(th)Gate Threshold VoltageV DS = V GS , I D = 250 μ A2.0 --4.0V
R DS(on)Static Drain-Source On-ResistanceV GS = 10V, I D = 6A-- 0.530.65Ω
g FSForward TransconductanceV DS = 40V, I D = 6A(Note 4)-- 13--S
C issInput CapacitanceV DS = 25V, V GS = 0V, f = 1.0MHz-- 17602290pF
C ossOutput CapacitanceV DS = 25V, V GS = 0V, f = 1.0MHz-- 182235pF
C rssReverse Transfer CapacitanceV DS = 25V, V GS = 0V, f = 1.0MHz-- 2128pF
t d(on)Turn-On Delay TimeV DD = 300V, I D = 12A R G = 25 Ω-- 3070ns
t rTurn-On Rise TimeV DD = 300V, I D = 12A R G = 25 Ω-- 85180ns
t d(off)Turn-Off Delay TimeV DD = 300V, I D = 12A R G = 25 Ω-- 140280ns
t fTurn-Off Fall TimeV DD = 300V, I D = 12A R G = 25 Ω(Note 4, 5)-- 90190ns
Q gTotal Gate ChargeV DS = 400V, I D = 12A V GS = 10V-- 4863nC
Q gsGate-Source ChargeV DS = 400V, I D = 12A V GS = 10V-- 8.5--nC
Q gdGate-Drain ChargeV DS = 400V, I D = 12A V GS = 10V(Note 4, 5)-- 21--nC
V SDDrain-Source Diode Forward VoltageV GS = 0V, I S = 12A-- --1.4V
t rrReverse Recovery TimeV GS = 0V, I S = 12A dI /dt =100A/ μ s-- 420--ns
Q rrReverse Recovery ChargeF(Note 4)-- 4.9--μ C
Absolute Maximum Ratings
SymbolParameterParameterParameterFQP12N60CFQPF12N60CUnit
V DSSDrain-Source VoltageDrain-Source VoltageDrain-Source Voltage600600V
I DMDrain Current- Pulsed(Note 1)4848*A
V GSSGate-Source voltageGate-Source voltageGate-Source voltage± 30± 30V
E ASSingle Pulsed Avalanche EnergySingle Pulsed Avalanche Energy(Note 2)870870mJ
I ARAvalanche CurrentAvalanche Current(Note 1)1212A
E ARRepetitive Avalanche EnergyRepetitive Avalanche Energy(Note 1)22.522.5mJ
dv/dtPeak Diode Recovery dv/dtPeak Diode Recovery dv/dt(Note 3)4.54.5V/ns
P DPower Dissipation(T C = 25 ° C) - Derate above 25 ° C(T C = 25 ° C) - Derate above 25 ° C225 1.7851 0.41W W/ ° C