AP7343D-30FS4-7B
Manufacturer
Diodes Inc.
Category
LDO Voltage Regulators
Package
4-XDFN Exposed Pad
Lifecycle
Active
Key Specifications
ParameterValue
China RoHSCompliant
Control FeaturesEnable
Control FeaturesEnable
Output Current300mA
Quiescent Current60 µA
Dropout Voltage220 mV
Height - Seated (Max)400 µm
Introduction Date2015-12-08
Length1 mm
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Max Input Voltage5.25 V
Max Junction Temperature (Tj)125 °C
Max Operating Temperature85 °C
Min Input Voltage4 V
Min Operating Temperature-40 °C
MountSurface Mount
Mounting TypeSurface Mount
Number of Circuits1
Number of Outputs1
Number of Regulators1
Number of Regulators1
Number of Terminals4
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Output ConfigurationPositive
Output Current300 mA
Output TypeFixed
Output Voltage3 V
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
PackagingMouseReel
Protection FeaturesOver Current
PSRR75dB (1kHz)
REACH SVHCYes
RoHSCompliant
Standard Pack Qty10000
Supplier Device PackageX2-DFN1010-4
Terminal Pitch650 µm
Input Voltage (Max)5.25V
Output Voltage3V
Dropout Voltage0.29V @ 300mA
Voltage Tolerance1 %
Width1 mm
Overview
Part: AP7343 — Diodes
Type: Low Dropout Regulator (LDO)
Description: A low dropout regulator with 1.7V to 5.25V input, 300mA guaranteed output current, ±1% output voltage accuracy, 75dB PSRR at 1kHz, and low 60μVrms output noise.
Operating Conditions:
  • Supply voltage: 1.7–5.25 V
  • Operating ambient temperature: -40 to +85 °C
  • Output current: 0–300 mA
  • Fixed output voltage: 0.9V to 3.6V
Absolute Maximum Ratings:
  • Max input voltage: 6.0 V
  • Max output current: 400 mA
  • Max operating junction temperature: +125 °C
  • Max storage temperature: -55 to +125 °C
Key Specs:
  • Output Current: 300 mA
  • Quiescent Current: 35 μA (typ, IOUT = 0mA)
  • Output Voltage Accuracy: ±1% (typ, VOUT(T) ≥ 2.0V, TA = +25°C)
  • Line Regulation: 0.02 %/V (typ, VIN = (VOUT-Nom +1.0V) to 5.25V, IOUT = 1.0mA)
  • Load Regulation: 15 mV (typ, VIN = VOUT-Nom +1.0V, IOUT = 1mA to 300mA)
  • PSRR: 75 dB (typ, f = 1kHz, VOUT ≥ 1.8V, IOUT = 30mA)
  • Output Noise Voltage: 60 μVrms (typ, BW = 10Hz to 100kHz, IOUT = 30mA)
  • Standby Current: 0.01 μA (typ, VEN = 0V)
Features:
  • Low VIN and Wide VIN Range: 1.7V to 5.25V
  • Guarantee Output Current: 300mA
  • VOUT Accuracy ±1%
  • Ripple Rejection 75dB at 1kHz
  • Low Output Noise, 60μVrms from 10Hz to 100kHz
  • Quiescent Current as Low as 35μA
  • VOUT Fixed 0.9V to 3.6V
  • Enable input to turn it on and off
Applications:
  • Smart Phone/Tablet
  • RF Supply
  • Cameras
  • Portable Video
  • Portable Media Player
  • Wireless Adapter
  • Wireless Communication
Package:
  • X2-DFN1010-4 (Type B)
  • SOT25
Features
  • VOUT Accuracy ±1%
  • VOUT Fixed 0.9V to 3.6V