ZD25WD20BUIGR
Overview
Part: ZD25WD20C — ZETTA Technology Type: Serial Multi I/O Flash Memory Description: Ultra-low power 2M-bit serial flash memory with a wide supply range of 1.65V to 3.6V, supporting x1 and x2 Multi I/O SPI, with 100K cycling endurance and 20-year data retention.
Operating Conditions:
  • Supply voltage: 1.65V to 3.6V
  • Operating temperature: -40 to 85 °C
Absolute Maximum Ratings:
  • Max supply voltage: 4.2 V
  • Max junction/storage temperature: 150 °C
  • Deep power-down current: 0.3 μA
  • Active read current (33MHz): 1.3 mA
  • Active program/erase current: 3.2 mA
  • Highest performance speed: 104MHz (1 IO), 208Mbits/s (2 IO Dual I/O Data transfer)
  • TSSOP8
  • USON8 (2x3x0.45 mm)
  • USON6 (1.2x1.2x0.40mm)
  • USON6 (1.0x0.72x0.45mm)
  • USON6 (1.225x0.725x0.45mm)
SymbolParameterConditions1.65V to 3.6V1.65V to 3.6V1.65V to 3.6V2.3V to 3.6V2.3V to 3.6V2.3V to 3.6V
Min.Typ.Max.Min.Typ.Max.
I DPDDeep power down currentCS#=Vcc, all other inputs at 0V or Vcc0.33.50.33.5
I SBStandby currentCS#=Vcc, all other inputs at 0V or Vcc0.53.50.83.5
I CC1Low power read current (03h)f=1MHz; IOUT=0mA1.01.51.01.5
I CC1Low power read current (03h)f=33MHz; IOUT=0mA1.32.01.62.0
I CC2Read current (0Bh)f=50MHz; IOUT=0mA1.84.02.24.0
I CC2Read current (0Bh)f=85MHz; IOUT=0mA2.04.52.54.5
ParameterValueUnit
Ambient Operating Temperature-40 to 85°C
Storage Temperature-65 to 150°C
Applied Input / Output Voltage-0.6 to VCC+0.4V
Transient Input / Output Voltage(note: overshoot)-2.0 to VCC+2.0V
VCC-0.6 to 4.2V