RC0603FR-074K99L
Manufacturer
YAGEO
Category
Thick Film Chip Resistor
Package
0603 (1608 Metric)
Lifecycle
Active
Key Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case/Package | 0603 |
| China RoHS | Non-Compliant |
| Composition | Thick Film |
| Composition | Thick Film |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 800 µm |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 450 µm |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Introduction Date | 2004-09-22 |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Number of Terminations | 2 |
| Number of Terminations | 2 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Rating | 0.1W, 1/10W |
| Power Rating | 100 mW |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Resistance | 4.99 kΩ |
| Resistance | 4.99 kOhms Ω |
| RoHS | Compliant |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | ±1% |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating | 75 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Weight | 2.012816 mg |
| Width | 800 µm |
| Working Voltage | 75 V |
Overview
Part: RC0603FR-07499RP — YAGEO
Type: Thick Film Chip Resistor
Description: A 0603 (1608 Metric) thick film chip resistor with a resistance of 499 Ohms, ±1% tolerance, and a power rating of 0.1W (1/10W).
Operating Conditions:
- Operating temperature: -55 to +155 °C
- Power rating: 0.1W (1/10W)
- Resistance: 499 Ohms
Key Specs:
- Max. Working Voltage: 75V
- Max. Overload Voltage: 150V
- Dielectric Withstanding Voltage: 150V
- Resistance Tolerance: ±1%
- Temperature Coefficient of Resistance: ±100ppm/°C (for 10 Ω < R ≤ 10M Ω)
- Jumper Rated Current: 1.0A
- Jumper Max. Current: 2.0A
Features:
- Total lead free without RoHS exemption
- Halogen Free Epoxy
- Reducing environmentally hazardous wastes
- High component and equipment reliability
- Saving of PCB space
- MSL class: MSL 1
Applications:
- All general purpose application
Package:
- 0603 (1608 Metric)
- Dimensions: 1.60mm L x 0.80mm W x 0.45mm H