0805W8F1002T5E
Manufacturer
Royal Ohm
Key Specifications
ParameterValue
Resistance10 kΩ
Overview
Type: Thick Film Chip Resistor
Description: A series of thick film chip resistors available in various sizes (01005 to 2512) with power ratings from 1/32W to 1W, resistance ranges from 0.01 Ω to 10 MΩ, and tolerances from ±0.5% to ±5%.
Operating Conditions:
  • Operating temperature: -55 to +155 °C
  • Power rating: 1/32W to 1W (at 70 °C)
  • Max working voltage: Up to 200V
Absolute Maximum Ratings:
  • Max overload voltage: Up to 500V
  • Max overload current (for jumper): Up to 10A
  • Max operating temperature: 155 °C
Key Specs:
  • Resistance Range: 0.01 Ω to 10 MΩ (varies by size and tolerance)
  • Tolerance: ±0.5%, ±1%, ±2%, ±5%
  • Power Rating: 1/32W (01005) to 1W (2512) at 70 °C
  • Max Working Voltage: 15V (01005) to 200V (1206-2512)
  • Solderability: Coverage must be over 95% (Wave solder: 245 °C ±3 °C, 2-3s)
  • Insulation Resistance: ≥ 1,000 MΩ (measured at 100±15V or dielectric withstanding voltage for 1 min)
  • Short-time overload resistance change: ±(1.0%+0.05 Ω) for ±0.5%, ±1% tolerance; ±(2.0%+0.05 Ω) for ±2%, ±5% tolerance (5s at 2.5x RCWV or Max. Overload Voltage)
Features:
  • Small size & light weight
  • Reduction of assembly costs and matching with placement machine
  • Suitable for both wave & re-flow soldering
  • Environmental Protection, Lead Free options
Applications:
  • Navigator (GPS)
  • Mobile Phone
  • Telecom
  • PDA
  • Setbox
  • Meter
Package:
  • 01005 (0.40±0.02 mm L x 0.20±0.02 mm W x 0.13±0.02 mm H)