RC0603FR-073K74L
Manufacturer
Yageo Group
Category
General Purpose Chip Resistor
Package
0603 (1608 Metric)
Lifecycle
Production (Last Updated: 2 months ago)
Key Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case/Package | 0603 |
| China RoHS | Non-Compliant |
| Composition | Thick Film |
| Composition | Thick Film |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 800 µm |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 450 µm |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Introduction Date | 2004-09-22 |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Number of Terminations | 2 |
| Number of Terminations | 2 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Rating | 0.1W, 1/10W |
| Power Rating | 100 mW |
| REACH SVHC | Yes |
| Resistance | 3.74 kOhms Ω |
| Resistance | 3.74 kΩ |
| RoHS | Compliant |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | ±1% |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating | 75 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Width | 800 µm |
| Working Voltage | 75 V |
Overview
Part: RC0603FR-07330RL — YAGEO
Type: General Purpose Chip Resistor
Description: A 0603 (1608 Metric) surface mount thick film chip resistor with 330 Ohms resistance, ±1% tolerance, and 0.1W (1/10W) power rating, featuring moisture resistance.
Operating Conditions:
- Operating temperature: -55 to +155 °C
- Power rating: 0.1W (1/10W)
- Maximum working voltage: 75V
Absolute Maximum Ratings:
- Max overload voltage: 150V
- Max dielectric withstanding voltage: 150V
Key Specs:
- Resistance: 330 Ohms
- Tolerance: ±1%
- Power (Watts): 0.1W, 1/10W
- Temperature Coefficient: ±100ppm/°C (for 10 Ω < R ≤ 10M Ω)
- Maximum Working Voltage: 75V
- Maximum Overload Voltage: 150V
- Dielectric Withstanding Voltage: 150V
- Resistance Range: 1 Ω ≦ R ≦ 22M Ω (for 5% E24), 1 Ω ≦ R ≦ 10M Ω (for 1% E24/E96), 1 Ω ≦ R ≦ 1M Ω (for 0.5% E24/E96), 10 Ω ≦ R ≦ 1M Ω (for 0.1% E24/E96)
- Jumper Rated Current: 1.0A
- Jumper Maximum Current: 2.0A