GRM31C5C1H104JA01L
Chip Monolithic Ceramic Capacitor
Manufacturer
Murata Electronics
Category
Package
1206 (3216 Metric)
Lifecycle
Active
Key Specifications
ParameterValue
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance100 nF
Capacitance0.1 µF
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Case/Package1206
Depth1.6 mm
DielectricC0G
Dielectric MaterialCeramic
Height1.6 mm
Lead FreeLead Free
Length3.2 mm
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
MaterialCeramic
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
MountSurface Mount
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Number of Terminals2
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
PackagingCut Tape
Radiation HardeningNo
REACH SVHCYes
RoHSCompliant
Schedule B8532240020, 8532240020|8532240020|8532240020|8532240020|8532240020
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Temperature Coefficient30 ppm/°C
TerminationSMD/SMT
Thickness1.6 mm
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Tolerance5 %
Tolerance±5%
Voltage50 V
Voltage Rating50V
Voltage Rating50 V
Voltage Rating (DC)50 V
Weight16.187578 mg
Width1.6 mm
Overview
Part: GRM31C5C1H104JA01_ — Murata Type: Chip Monolithic Ceramic Capacitor Description: A 1206 size, 0.1 μF, 50 V DC chip monolithic ceramic capacitor with C0G temperature characteristics, suitable for general electronic equipment.
Operating Conditions:
  • Supply voltage: DC 50 V (Rated Voltage)
  • Operating temperature: -55 to 125 °C
Absolute Maximum Ratings:
  • Max supply voltage: 50 V (Rated Voltage)
  • Max junction/storage temperature: 125 °C (Max. Operating Temp.)
Key Specs:
  • Nominal Capacitance: 0.1 μF
  • Capacitance Tolerance: ±5%
  • Temperature Characteristics: C0G (EIA)
  • Temperature Coefficient: 0±30 ppm/°C (25 to 125 °C)
  • Insulation Resistance (C > 0.047μF): More than 500 Ω·F (at DC Rated Voltage, Room Temperature)
  • Q (30pF and over): ≥ 1000 (at Room Temperature)
  • Voltage proof: 300% of rated voltage (Temperature compensating type)
  • Capacitance Drift: Within +/-0.2% or +/-0.05pF (Whichever is larger)
Features:
  • C0G temperature characteristics
  • High reliability for general electronic equipment
  • Available in 180mm and 330mm embossed reels
Applications:
  • General Electronic equipment
Package:
  • 1206 (3.2±0.2 mm L x 1.6±0.2 mm W x 1.6±0.2 mm T)
  • f 180mm Reel EMBOSSED W8P4 (2000 pcs./Reel)
  • f 330mm Reel EMBOSSED W8P4 (6000 pcs./Reel)