GRM31C5C1H104JA01
Chip Monolithic Ceramic Capacitor
Manufacturer
Murata Electronics
Category
Key Specifications
ParameterValue
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance100 nF
Capacitance0.1 µF
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Case/Package1206
Depth1.6 mm
DielectricC0G
Dielectric MaterialCeramic
Height1.6 mm
Lead FreeLead Free
Length3.2 mm
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
MaterialCeramic
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
MountSurface Mount
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Number of Terminals2
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
PackagingCut Tape
Radiation HardeningNo
REACH SVHCYes
RoHSCompliant
Schedule B8532240020, 8532240020|8532240020|8532240020|8532240020|8532240020
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Temperature Coefficient30 ppm/°C
TerminationSMD/SMT
Thickness1.6 mm
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Tolerance5 %
Tolerance±5%
Voltage50 V
Voltage Rating50V
Voltage Rating50 V
Voltage Rating (DC)50 V
Weight16.187578 mg
Width1.6 mm
Overview
Part: GRM31C5C1H104JA01_ — Murata Type: Chip Monolithic Ceramic Capacitor Description: A 1206 size, 0.1 μF, 50 V DC chip monolithic ceramic capacitor with C0G temperature characteristics, suitable for general electronic equipment.
Operating Conditions:
  • Supply voltage: DC 50 V (Rated Voltage)
  • Operating temperature: -55 to 125 °C
Absolute Maximum Ratings:
  • Max supply voltage: 50 V (Rated Voltage)
  • Max junction/storage temperature: 125 °C (Max. Operating Temp.)
Key Specs:
  • Nominal Capacitance: 0.1 μF
  • Capacitance Tolerance: ±5%
  • Temperature Characteristics: C0G (EIA)
  • Temperature Coefficient: 0±30 ppm/°C (25 to 125 °C)
  • Insulation Resistance (C > 0.047μF): More than 500 Ω·F (at DC Rated Voltage, Room Temperature)
  • Q (30pF and over): ≥ 1000 (at Room Temperature)
  • Voltage proof: 300% of rated voltage (Temperature compensating type)
  • Capacitance Drift: Within +/-0.2% or +/-0.05pF (Whichever is larger)
Features:
  • C0G temperature characteristics
  • High reliability for general electronic equipment
  • Available in 180mm and 330mm embossed reels
Applications:
  • General Electronic equipment
Package:
  • 1206 (3.2±0.2 mm L x 1.6±0.2 mm W x 1.6±0.2 mm T)
  • f 180mm Reel EMBOSSED W8P4 (2000 pcs./Reel)
  • f 330mm Reel EMBOSSED W8P4 (6000 pcs./Reel)