FM21X102K501PXG
Manufacturer
Prosperity Dielectrics
Category
Ceramic Capacitors
Package
0805 (2012 Metric)
Lifecycle
Active
Key Specifications
ParameterValue
ApplicationsSMPS Filtering
Capacitance1000 pF
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
RoHSCompliant
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature CoefficientX7R
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Tolerance±10%
Voltage Rating500V
Overview
Part: EFP01 Energy Friendly PMIC Family — Silicon Labs
Type: Power Management IC (PMIC)
Description: The EFP01 Energy Friendly Power Management IC (PMIC) is an extremely flexible, highly efficient, multi-output power management IC, providing complete system power and primary cell battery Coulomb counting for EFM32 and EFR32 devices, operating over a wide input voltage range (0.8 to 5.5 V) with up to 94% efficiency and quiescent current as low as 300 nA.
Operating Conditions:
  • Supply voltage: 0.8 V to 5.5 V
  • Operating temperature: -40 to 100 °C (-G grade devices)
  • VIO input voltage range: 1.7 V to 5.5 V
Absolute Maximum Ratings:
  • Max supply voltage: 5.5 V (on VDDB, VBOOST, VOUT, VIO pins)
  • Max storage temperature: 150 °C
Key Specs:
  • Quiescent current (EM2, single output enabled): 300 nA
  • Peak efficiency: 94%
  • VOA Output Voltage: 1.7 V to 5.2 V
  • VOB Output Voltage: 0.8 V to 3.3 V (EFP0101/03/06/09/11 variants)
  • VOC Output Voltage: 1.7 V to 3.3 V
  • Digital IO internal pull-up resistor (I2C SDA, SCL, IRQn): 3.7 kΩ (typ)
  • Bootup time (VDDB rising to I2C ready): 1200 μs (typ)
  • Power-on reset threshold (falling): 1.58 V to 1.68 V
Features:
  • Lossless Coulomb Counter
  • Fully configurable I2C
  • Direct Mode supports fast transitions between energy modes
  • IRQ pin to notify host processor
  • Programmable inrush current
  • Short-circuit tolerant outputs
  • Under-voltage lock-out (UVLO) circuitry
  • Over-temperature monitoring and IRQ assertion
Applications:
  • IoT Sensors and End Devices
  • Metering
  • Home and Building Automation and Security
  • Health and Wellness
  • Wearables
  • Smart Accessories
  • Human Interface Devices
Package:
  • QFN20 (3x3 mm)
Features
  • Provides 4 supply outputs:
  • One Buck/Boost DC-DC Converter
  • One Buck-only DC-DC Converter + LDO
  • One LDO
  • One Switched Output
  • Up to 94% efficiency
Electrical Characteristics
  • Typical values are based on T J =25 °C and V DDB =V IO =3.3V and VOA=VOB=VOC=1.8V, by production test and/or technology characterization.