CL31B105KCHNNNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Category
Capacitors
Package
1206 (3216 Metric)
Lifecycle
Active
Key Specifications
ParameterValue
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance1 µF
Capacitance1 µF
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Case/Package1206
China RoHSCompliant
Contact PlatingTin
Depth1.6 mm
DielectricX7R
Dielectric MaterialCeramic
Height1.6 mm
Introduction Date2010-07-30
Length3.2 mm
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
MaterialCeramic
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
MountSurface Mount
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Number of Terminals2
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
PackagingDigi-Reel®
Radiation HardeningNo
REACH SVHCYes
RoHSCompliant
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature CoefficientX7R
Thickness1.8034 mm
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Tolerance10 %
Tolerance±10%
Voltage Rating100V
Voltage Rating100 V
Voltage Rating (DC)100 V
Width1.6 mm
Overview
Part: CL31B104KBCNNNC, Samsung electro-mechanics
Type: Multi-layer Ceramic Capacitor
Description: 100 nF, 50 V, ±10% tolerance, X7R dielectric, 1206 size Multi-layer Ceramic Capacitor.
Operating Conditions:
  • Rated voltage: 50 V
  • Operating temperature: -55 °C to 125 °C
  • Capacitance measurement conditions: 1 kHz ±10% / 1.0±0.2Vrms (for Class II, ≤ 10 μF)
Absolute Maximum Ratings:
  • Max rated voltage: 50 V
  • Max junction/storage temperature: 125 °C
Key Specs:
  • Capacitance: 100 nF
  • Capacitance tolerance: ±10 %
  • Dielectric: X7R
  • Tan δ (DF): 0.025 max. (at 1 kHz ±10% / 1.0±0.2Vrms)
  • Insulation Resistance: 10,000Mohm or 500Mohm× μF Whichever is smaller (at Rated Voltage 60~120 sec.)
  • Temperature Characteristics: Capacitance change within ±15% from -55 °C to 125 °C
Features:
  • Pb Free termination (Ni/Cu/Sn 100%)
  • Recommended soldering method: Reflow (Peak Temperature: 260+0/-5 °C, 10sec. Max)
  • Packaging: Cardboard Type, 7" reel
Applications:
  • Not specified
Package:
  • 1206 (inch code)
  • 3216 (mm code)
  • Dimensions: L: 3.20 ±0.15mm, W: 1.60 ±0.15mm, T: 0.85 ±0.15mm