CL21C470JBANNNC
Multi-layer Ceramic Capacitor
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Category
Multi-layer Ceramic Capacitor
Package
Lifecycle
Production (Last Updated: 4 months ago)
Key Specifications
ParameterValue
Capacitance47 pF
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Case/Package0805
China RoHSCompliant
Depth1.25 mm
DielectricC0G
Dielectric MaterialCeramic
Height750 µm
Introduction Date2010-07-30
Length2 mm
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
MaterialCeramic
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
MountSurface Mount
Number of Terminals2
Radiation HardeningNo
REACH SVHCYes
RoHSCompliant
Temperature Coefficient30 ppm/°C
Thickness762 µm
Tolerance5 %
Voltage50 V
Voltage Rating50 V
Voltage Rating (DC)50 V
Width1.25 mm
Overview
Part: CL21C470JBANNNC — Samsung electro-mechanics
Type: Multi-layer Ceramic Capacitor (MLCC)
Description: 47 pF, 50 V, ±5% tolerance, C0G dielectric multi-layer ceramic capacitor in an 0805 (2.00 x 1.25 mm) package.
Operating Conditions:
  • Rated Voltage: 50 V
  • Operating temperature: -55 to 125 °C
Absolute Maximum Ratings:
  • Max withstanding voltage: 150 V (300% of rated voltage)
Key Specs:
  • Capacitance: 47 pF
  • Capacitance tolerance: ±5%
  • Dielectric: C0G
  • Insulation Resistance: 10,000 MΩ or 500 MΩ×μF (whichever is smaller)
  • Temperature Characteristics (C0G): Capacitance change within ±30 PPM/°C from -55 °C to 125 °C
  • Measurement Frequency (≤ 1,000 pF): 1 MHz ±10%
  • Measurement Voltage (≤ 1,000 pF): 0.5 ~ 5 Vrms
  • Recommended Reflow Peak Temperature: 260+0/-5 °C (10 sec. Max)
Features:
  • Pb Free termination plating (Sn 100% Cu Ni)
  • Cardboard Type, 7" reel packaging
  • Low loss (Class I dielectric)
Applications:
  • Coupling circuits
  • Filter circuits
  • Time constant circuits
Package:
  • 0805 (2.00 ± 0.10 mm L x 1.25 ± 0.10 mm W x 0.65 ± 0.10 mm T)
Pin Configuration
CL21C470JBANNNC Pinout
Package: 0805 (Two-terminal Chip Capacitor)
Pin NumberPin NameTypeDescription
1Terminal 1PPositive terminal (cathode end)
2Terminal 2PNegative terminal (anode end)
Notes
  • CL21C470JBANNNC is a passive two-terminal ceramic capacitor in 0805 package (2.00 × 1.25 × 0.65 mm).
  • Capacitance: 47 pF ± 5%
  • Rated Voltage: 50 V DC
  • Dielectric: C0G (Class I) — provides excellent temperature stability (±30 ppm/°C from −55 °C to +125 °C)
  • Termination: Sn 100% (Pb-free), Cu/Ni plating
Ordering Information
MPNPackageTemperature RangePacking
CL21C470JBANNNC0805 (2012)-55 °C to 125 °CCardboard Type, 7" reel