CL10C470JB8NNNC
Multi-layer Ceramic Capacitor
Category
Multi-layer Ceramic Capacitor
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance47 pF
Capacitance47 pF
China RoHSCompliant
Depth800 µm
DielectricC0G
Dielectric MaterialCeramic
Height900 µm
Lead FreeLead Free
Length1.6 mm
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
MaterialCeramic
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Terminals2
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Radiation HardeningNo
REACH SVHCYes
RoHSCompliant
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient300 ppm/°C
Temperature CoefficientC0G, NP0
Thickness889 µm
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Tolerance5 %
Tolerance±5%
Voltage50 V
Voltage Rating50V
Voltage Rating50 V
Voltage Rating (DC)50 V
Width800 µm
Overview
Part: CL10C470JB8NNNC — Samsung electro-mechanics
Type: Multi-layer Ceramic Capacitor (MLCC)
Description: 0603 size, 47 pF, 50V, ±5% tolerance, C0G dielectric Multi-layer Ceramic Capacitor.
Operating Conditions:
  • Rated Voltage: 50V
  • Operating temperature: -55 to 125 °C (Capacitance change should be within 0±30ppm/°C for C0G)
Absolute Maximum Ratings:
  • Max withstanding voltage: 150 V (300% of the rated voltage)
Key Specs:
  • Capacitance: 47 pF
  • Capacitance tolerance: ±5%
  • Rated Voltage: 50V
  • Dielectric: C0G
  • Insulation Resistance: Whichever is smaller 10,000MΩ or 500MΩ×μF (Rated Voltage 60~120 sec)
  • Q factor: 1000 min. (1 MHz ±10% / 0.5~5Vrms)
  • Dimensions (L x W x T): 1.60±0.10 mm x 0.80±0.10 mm x 0.80±0.10 mm
  • Weight: 4.615 mg/pc (for 0603, 0.8mm thickness, C0G)
Features:
  • Pb Free inner electrode termination plating (Ni/Sn 100%)
  • Normal product type
  • Cardboard Type, 7" Reel packaging (Quantity: 4K)
  • Recommended soldering method: Reflow (Peak Temperature: 260±5 °C, 30sec)