CL10C100JB8NNNC
Category
Capacitors
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance10 pF
Capacitance10 pF
China RoHSCompliant
Contact PlatingTin
Depth800 µm
DielectricC0G
Dielectric MaterialCeramic
Height900 µm
Introduction Date2010-02-10
Length1.6 mm
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
MaterialCeramic
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Terminals2
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Radiation HardeningNo
REACH SVHCYes
RoHSCompliant
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Temperature Coefficient30 ppm/°C
Thickness889 µm
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Tolerance±5%
Tolerance5 %
Voltage50 V
Voltage Rating50V
Voltage Rating50 V
Voltage Rating (DC)50 V
Width800 µm
Overview
Part: CL10C101JB81PNC — Samsung electro-mechanics
Type: Multi-layer Ceramic Capacitor
Description: 100 pF, 50V, ±5% C0G dielectric multi-layer ceramic capacitor in an 0603 package, AEC-Q200 specified.
Operating Conditions:
  • Supply voltage: 50 V (Rated)
  • Operating temperature: -55 to +125 °C
  • Dielectric Type: C0G
Key Specs:
  • Capacitance: 100 pF
  • Rated Voltage: 50 V
  • Capacitance Tolerance: ±5 %