CL10B104KC8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Category
Capacitors
Package
0603 (1608 Metric)
Lifecycle
Active
Key Specifications
ParameterValue
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance100 nF
Capacitance0.1 µF
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Case/Package0603
China RoHSCompliant
DielectricX7R
Dielectric MaterialCeramic
Height800 µm
Length1.6 mm
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
MaterialCeramic
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
MountSurface Mount
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Number of Terminals2
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
PackagingTape & Reel (TR)
REACH SVHCYes
RoHSCompliant
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature CoefficientX7R
Thickness889 µm
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Tolerance±10%
Tolerance10 %
Voltage Rating100V
Voltage Rating100 V
Voltage Rating (DC)100 V
Width800 µm
Overview
Part: CL10B105KO8NNNC — Samsung Electro-Mechanics
Type: Multi-layer Ceramic Capacitor (MLCC)
Description: A 1 µF, 16V, ±10% tolerance, X7R dielectric multi-layer ceramic capacitor in a 0603 (1.6x0.8 mm) package.
Operating Conditions:
  • Rated Voltage: 16V
  • Operating temperature: -55 °C to 125 °C (for X7R dielectric capacitance change)
  • Capacitance measurement frequency: 1 kHz ±10%
  • Capacitance measurement voltage: 1.0 ±0.2 Vrms
Absolute Maximum Ratings:
  • Withstanding Voltage: 250% of the rated voltage (no dielectric breakdown)
  • Reflow Peak Temperature: 260 ±5 °C (for 30 sec)
Key Specs:
  • Capacitance: 1 µF
  • Capacitance Tolerance: ±10%
  • Rated Voltage: 16V
  • Dielectric Material: X7R
  • Dissipation Factor (Tan δ): 0.1 max. (at 1 kHz ±10% / 1.0±0.2Vrms)
  • Insulation Resistance: Whichever is smaller 10,000 MΩ or 100 MΩ×µF
  • Capacitance Change (X7R): within ±15% (from -55 °C to 125 °C)
  • Package Dimensions (L x W x T): 1.60±0.10 mm x 0.80±0.10 mm x 0.80±0.10 mm
Features:
  • Pb Free Ni/Sn 100% termination plating
  • Cardboard Type, 7" Reel packaging
  • Compliant with EIA RS-198-1-F-2002 for capacitance
  • Recommended for reflow soldering
Applications:
Package:
  • 0603 (inch code) / 1608 (mm code)
Related Variants
The following components are covered by the same datasheet.
Part NumberManufacturerPackage
CL10BSamsung Electro-Mechanics0603 (inch code)
CL10B105KO8NNNCSamsung Electro-Mechanics0603 (1608 mm)